NETFILM_logo_web.png
AB_foto_film_8.jpg

Alkohol v rukách dětí a mladistvých

ABSTINENT

2019 | Hraný | Drama | 83 min

Téma

Přístupnost

alkohol, závislost, rodina, přátelství, léčebna, terapie, život mladistvých

Žáci od 7. tříd ZŠ, žáci SŠ

Režie

Hrají

David Vigner

Josef Trojan, Jessica Bechyňová, Šimon Fridrich, Andrea Berecková, Vasil Fridrich, Miloslav Čížek, Kristýna Frejová, Lukáš Hlavica, Barbara Lukešová, Václav Knop a další.

O filmu

Devatenáctiletý Adam je pacientem protialkoholní léčebny. Ocitá se tak na místě, které si většina lidí spojuje s už staršími, profesionálními opilci. Jenže realita je jiná. Alkoholově závislými se stávají čím dál častěji i velmi mladí lidé. Stačí k tomu málo. Adam měl život před sebou. Zbývalo mu jen dodělat maturitu, poslat přihlášku na vejšku. Ale to nespěchalo, byly to hlavně správné časy na pořádnou pařbu s partou, na rande s holkou nebo na pivko či něco ostřejšího s kámošem. Adam byl přesvědčený, že má všechno pod kontrolou. Pití vnímal jako účinný lék proti nudě, připadal si po něm mnohem odvázanější a vtipnější. A jeho rodiče? Ti byli v pohodě a díky bohu si ho moc nevšímali.

Jenomže pak se to podělalo a přišel nevyhnutelný průšvih. Adam se nedobrovolně dostal do léčebny. Zde přísnému odvykacímu režimu zpočátku vzdoruje, setkává se s dalšími pacienty a s jejich životy poznamenanými alkoholovou závislostí. Negativní postoj k léčbě a v podstatě i k vlastnímu životu Adamovi vydrží do chvíle, než se sblíží s empatickým terapeutem. Nehostinné prostředí léčebny se pro Adama mění v útočiště a postupně se stává místem sebereflexe nedávné události, která nenávratně změnila jeho život.

 

České děti jsou v pití alkoholu na 4. místě v Evropě. Podle Evropské školní studie v oblasti užívání alkoholu a dalších drog (ESPAD) se u nás k alkoholu dostávají už děti ve věku 12 let, přičemž se tento věk neustále snižuje. Až 95% dnešních studentů v životě pilo alkohol a 12% z nich pije alkohol pravidelně (minimálně jednou týdně). Další nepříznivé údaje dokládají zprávy Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), které uvádějí, že u nás konzumuje alkohol dvakrát více mladistvých než před 20 lety (zpráva OECD z roku 2015).

Přínos filmu Jakub a navazující práce se žáky:

Vysoká míra společenské tolerance v konzumaci alkoholických nápojů.

Nedostatečná prevence a zlehčování problematiky.

Snadná dostupnost a nízká cena za alkohol.

Všudypřítomná reklama na alkohol.

Následky pití alkoholu u mladistvých

Negativní vliv na rozvoj tělesné a psychické závislosti.

Vznik závislosti na alkoholu.

Riziko přechodu na tvrdé nelegální drogy.

Poškozování nervového systému a mozkových buněk.

Otrava alkoholem.

Zvýšené rizikové chování.

© 2020 NETFILM.CZ